Barbour

Sdílejte článek mezi své přátele!

Britská klasika jménem Barbour

Historie

Rok 1894 v Británii: U moci je Královna Viktorie, auta poprvé přejíždějí Tower Bridge a John Barbour zakládá stejnojmennou značku. Začíná šít voděodolné svršky a kožené produkty, kterým vzápětí propadají všichni venkovští lordové a městské paničky se smyslem pro vkus i praktičnost. Značka byla založena v South Shields v severovýchodní části Anglie. John začal své bundy vyrábět z voskovaného plátna, které poskytovalo perfektní ochranu proti typickému Anglickému počasí (bouřky, vítr a celkově nepříznivé počasí). Tehdejším logem Barbour byl maják, jelikož značka byla primárně určena pro námořníky, ale logo značky přetrvává dodnes.

Barbour je také velice oblíbený u královské rodiny, nosila ho královna Viktorie, princ Charles i princ William, zkrátka celá rodina a nejen oni. Také spousta celebrit, závodníků a mnoho dalších významných i nevýznamných lidí. Je to opravdu kus Anglické historie a kvality, co se oblečení týče. Takovou menší zajímavostí je to, že první katalog Barbour vyšel až 14 let po založení značky.

Současnost

Typický Barbour šatník zahrnuje košile, kalhoty, pletené věci, doplňky, obuv a legendární bundy, ale i doplňky pro psy. Ikonicky povoskované bundy jsou i nadále vyráběny ručně v továrně Barbour v South Shields. Hrdý držitel tří královských garancí Barbour, se prodává ve více než 40 zemích po celém světě, včetně Evropy, USA a Japonska.

Každý rok je zhruba 25.000 voskovaných bund posláno zpět do Barbour, kde jsou znovu povoskovány nebo upraveny. Tato unikátní služba znamená, že výrobek této firmy Vám bude dělat společnost po dlouhé roky.

Značka měla také v roce 2014 kolaboraci s Adidas, z které za zmínku stojí rozhodně tenisky TS Runner, Columbia a ZX555, z dalších 4 modelů představených bund bych nejspíš vypíchl jen bundu Johnbar. Další kolaborací byla například kolekce se slavným závodníkem Steeve McQueenem. Barbour v podstatě již několik generací vyrábí ty stejné modely jen s malými úpravami. Přesně tak, aby byl střih modernější, ovšem některé novější kolekce Barbour už jsou více “městské” , ale pověstný aristokratický venkov u jistých modelu najdete pořád.

Mimochodem před pár měsíci značka ukončila oficiální prodej na českém trhu z důvodu malého prodeje, je to bohužel smutná zpráva, ale na druhou stranu prodejny s Barbour měli obrovksé výprodeje po městech, kde se prodejny nacházely, a ano nebylo jich mnoho.

Čím je Barbour charakteristický a pověstný?

Kromě tradiční barvy, kterou je olivově zelená, také manšestrovým límcem, zapínáním na mosazné druky a typickými kapsami. Zasvěcení znají typickou tartanovou podšívku a masivní zip z mosazi – zuby se méně opotřebovávají a díky velkému kroužku se s ním dobře manipuluje, i když máte na rukou rukavice. Barbour se vyrábí z pevného bavlněného plátna, které se impregnuje směsí vosků a olejů. Látka vosk nasaje, ztěžkne a stává se odolnou vůči vodě a ostatním nepříznivým vlivům. Z plátna nových bund dokonce nějakou dobu odpadávají šupinky vosku.

Barbour a fotbalové tribuny?

Samozřejmě se jedná o typického zástupce britského stylu, takže nemohla a nemůže chybět v šatníku žádného fotbalového chuligána a nebo casuala (i když si upřímně myslím, že by to mělo být totéž). Rok kdy se tato značka začala objevovat na tribunách bohužel neznám a ani která z firem s tím přišla jako první, ale Barbour se určitě začal objevovat až v pozdější vývojové části casuals, řekl bych že období kdy se začaly objevovat oděvy Aquascutum, Burberry, Stone Island, CP Company a další.

Jak již bylo zmíněno značka má spíše nádech britského venkova, takže opravdu nesedne každému. Osobní doporučení mohu dát na šálu, trička, kšiltovky a bekovky, bohužel s dalšími věcmi od značky nemám zkušenost, ale ostatní casuals napříč naši zemí si je jen chválí.

Cenová hladina

Barbour bych zařadil do cenové hladiny značek Lacoste, Ralph Lauren nebo také Napapijri, nechám už na Vás, zda je to moc drahé nebo je to přijatelné 🙂

Závěrem asi jen tohle: Barbour není jen oblečení. Je to životní styl, závan luxusu, tradice a kvality, která přetrvá staletí!

Článek pro Vás napsal Kuba, sledujte jeho Instagram pro velice zajímavé casual fotky! 😉Sdílejte článek mezi své přátele!