Rozhovor s Ultras Göteborg

Sdílejte článek mezi své přátele!

Kromě zákazu pyrotechniky se musíte vyrovnat nově ještě se zákazem zahalování obličeje, který byl vymyšlen vaším klubem. Jak se s tím jako skupina Ultras Göteborg vypořádáváte?

Aktuálně se nic nezměnilo po zákazu maskování si obličeje, pořád používáme všichni za Ultras Göteborg kukly, když odpalujeme pyrotechniku. Klub chápe, že se nás sekuritka nebo policie nemůže pokoušet zastavit, protože by z toho mohla vzniknout daleko nebezpečnější situace. Takže abych byl upřímný, zákaz je úplně k ničemu, na tribunách se nic nezměnilo. My stále odpalujeme světlice a klub se nás snaží identifikovat pomocí kamerového systému.

Řekni nám prosím něco o historii Vaší skupiny.

Ultras Göteborg byli založeni v roce 2005 spojením 3 ultra skupin: ULTRA BULLDOGS, WEST COAST ANGELZ a YOUNG LIONS. Ultra Bulldogs byli založeni v roce 1997, což znamená, že naše kořeny pochází z jedné z nejstarších ultra skupin ve Švédsku. Všechno to začalo s Ultra Bulldogs v létě 2005, když se sešli s Young Lions a West Coast Angelz, dvěma skupinami, které v té době dění v ochozech více či méně řídili a přišli s nápadem, že by se místo 3 menších skupin vytvořila jedna silná velká skupina. Po další schůzce jsme přišli na jméno Ultras Göteborg a od té doby jsme silnější a silnější!

Ještě s GAIS Göteborg, Örgryte IS a BK Häcken máte 3, více či méně, další slavné kluby ve vašem městě. Jaké jsou vztahy se “sousedy” a máte nějaké problémy v denním životě?

IFK (my) je bez debat největší tým ve městě, byla tu nějaká anketa před lety, která ukázala, že 75 % obyvatel Göteborgu fandí IFK, GAIS a ÖIS měly každá okolo 10 %. Je tu také klub BK Häcken, ale oni mají zhruba tak 50 aktivně fandících fanoušků, takže ty nepočítám. Asi před 10 lety jsme měli derby proti ÖIS s více než 40 000 diváky, takže byli našimi největšími rivaly, GAIS byl v nižší soutěži, takže jsme se o ně moc nezajímali. Ale teď je ÖIS ve třetí lize, a GAIS jsou našimi největšími rivaly ve městě.

Mají skupinu nazvanou GAIS TIFO, a měli jsme s nimi nějaké incidenty během posledních pár let. Od barových strkanic až po pouliční rvačky. Vzájemné vztahy nejsou vůbec dobré, mezi námi panuje velká nevraživost, obzvlášť z jejich strany. Náš nepřítel číslo jedna ve Švédsku je AIK, ale pro GAIS jsme jejich hlavní nepřítel my. Pokud se někde po nocích potkáme, jsou z toho často bitky.

Skupina Ultras Göteborg a její pochod na zápas
zdroj: ultras-tifo.net

Co si myslíš o ultras scéně v jiných zemích?

V zemích jako Francie, Itálie, Balkán, umřela bohužel velká část jejich scén kvůli značným represím. Ale pořád jsou tu některé úžasné skupiny. Spousta zemí v Evropě má skvělé ultras a jsou naší inspirací.

Pyrotechnika je ve Švédsku zakázána. I přesto ukazujete pravidelně nádherné pyroshow. Dávají vám kluby nějaký volný prostor, nebo se musíte vypořádávat s tvrdým stíháním?

V Göteborgu nemáme žádný “volný prostor”. Víme, že pokaždé když máme pyroshow, tak někoho chytne policie nebo sám klub. Zákazy vstupu na stadion nebo podmínky. Pokuta může být od 200 EUR do 2000 EUR, to záleží na tom, jestli po tobě bude klub peníze vymáhat. Protože kluby byly pokutovány, když fanoušci používali pyrotechniku, naštěstí se toto pravidlo v roce 2015 zrušilo. Zákazy se nyní dávají od 6 měsíců do 2 let, ale jsou tu nějaké předpoklady, že parlament trest prodlouží na 3 roky, to však ještě není rozhodnuto. Ve Stockholmu je situace odlišná, lidi, kteří odpalujou pyrotechniku nejsou skoro nikdy zatčeni. Díky tomu můžou mít větší pyroshows a to častěji. Když mají pyroshow, klub to přehlíží, protože chápe, jak jsou pro něj fanoušci důležití, narozdíl od našeho klubu.

Ultras Göteborg odpalují slušnou porci dýmovnic
zdroj: ultras-tifo.net

Podporujete nějaké sociální projekty nebo jste nějaké iniciovali?

Minulý rok jsme pořádali sbírku na fanouška IFK, který po zranění nedostal potřebnou péči ani finanční kompenzaci. Zapojili se do toho i další kluby a společně jsme vybrali okolo 6 000 EUR na jeho léčbu. Mimo to se snažíme sociálním projektům vyvarovat, protože lidé mají různé názory na to, do čeho bychom se měli zapojit. Jsme pouze fanoušci, ne sociální pracovníci nebo dokonce charitativní pracovníci.

Před prvním zápasem sezony mezi Helsingborgem a Djurgardenem tragicky zemřel příznivec Djugardenu, po tom, co byl zasažen nějakým objektem do hlavy. Byly tam silnější omezení nebo úmysly, aby švédská fotbalová federace podnikla další kroky proti ultras?

Smrt Stefana, fanouška, byla velmi tragická. Byl to pouze běžný fanoušek a otec 4 dětí. Vzápětí média vyřvávali po vyšších trestech, zastavit výjezdy fanoušků, udělit zákazy všem rizikovým fanouškům, atd. Ale všechno to po pár týdnech opadlo, a nic zásadního se nezměnilo, hlavně proto, že zapojení fanoušci byli v mnoha debatách proti tomu, co tvrdili “experti”, a tím se staly diskuze mnohem objektivnější.

Přeloženo z webu: balkanskinavijaci.com, prosinec 2017

Sdílejte článek mezi své přátele!