Rozhovor | Non Plus Casuals

Sdílejte článek mezi své přátele!

Na úvod bych se rád zeptal s jakým klubem sympatizuješ a jak ses k němu vlastně dostal?
Polonia Warszawa. Dostal jsem se k tomu před 12 lety, když jsem se přestěhoval do Warszawy. Narodil jsem se na Těšínsku. Považuju se za Poláka. K Polonii jsem se dostal díky dědovi, který mi vyprávěl o zápasech již neexistujícího klubu PKS Polonia Karwina. Proto právě Polonie a ne sousedka, jejíž fotbalisté umí líp kopat do balónu.

Jak dlouho fandíš a jak moc jsi aktivní (ultras, hooligans, apod.)?
Aktivní se snažím být pořád. Není to jednoduché, jelikož věk, rodina a pracovní povinnosti tomuto typu zábavy moc nepřejí… Považuju se vyloženě za casuala. Ultrasáky a chuligány samozřejmě znám a podporuju, ale nepovažuju se ani za jedno, ani za druhé.

Kdy ses poprvé dozvěděl o casuals a byla to “láska na první pohled”?
Kdo mě zná, ten ví, že jsem byl vždycky fiflena, co se oblečení týče. Láska to byla na první pohled. A trvá dodneška 🙂 Stejně jako většina jiných z “firmy” jsem začínal polokošilí Fred Perry a v životě koupil nejednoho fejka. Ukládal si to všechno v hlavě až do současné podoby. Stejně jako většina mám teď i více peněz na nějaké šťavnatější kousky. To je normální proces. Každý nějak začínal.

Máš kolem sebe nějakou skupinku dalších casual fanatiků (případně kolik jich je), se kterými na fotbale řešíš módu?
Jsem spoluzakladatelem relativně mladé skupiny Non Plus Casuals 1911. Je nás 15. Skupina je striktně casual. Mám ohromnou radost, když vidím, jaký vliv má naše skupina na zbytek fanoušků Polonie. Nechali jsme si posledně udělat svou verzi “City series” od Weekend Offender. Nikde jsme o tom veřejně nepsali – vše šlo vyloženě šeptanou poštou. Došli jsme k 73 objednávkám. Na tak malý klub to je opravdu solidní číslo (cena 100 pln tedy 600kč). Celkově jsem přesvědčen, že móda casual by bavila 90 % lidí, co chodí na fotbal. Stačí to lidem ukázat, vysvětlit. Stejně tak jsem přesvědčen, že aktivní fandění by bavilo 90% chlapů. Stačilo by to lidem ukázat, vysvětlit… ale to je jiné téma. Často se stává, že se na mě někdo obrací ohledně rady s padělkama nebo si vychvaluje, že si koupil nějaký značkový hadřík. Připadám si jako misionář, což chlácholí moje, už i tak vyšší ego.

Jak se díváš na českou (polskou) scénu casuals? Vnímáš nějaký nárůst nových lidí?
O české scéně v současnosti moc ponětí nemám, takže nechci soudit. Co se týče Polska – šlo to ohromně dopředu. Pochopitelně bude na stadionech pořád víc těch triček s motivy strašidelných domů, nasraných čoklů, hřbitovů s mrtvými lidmi a velikánských chuligánských H. Tím je Polsko prostě prosnulé a těžko se snažit o nějakou rychlou změnu. Ale styl casual je tu hodně populární mezi nacionalisty. Existují fajn iniciativy napříč kluby typu Polish Football Casuals. Jde to určitě dobrým směrem, nicméně se stále jedná o boj s větrnými mlýny.

Kde se inspiruješ se svými outfity? Jedná se například o sociální sítě, filmy nebo jiný zdroj?
Internet hraje důležitou roli. Nejdůležitější je však mít vlastní názor, pohled na věc, své vlastní poznatky a nápady. Žít tím! Teprve tehdy máš z toho tu správnou satisfakci. Vždycky každému říkám, že koupě bundy SI za 30.000 z nikoho casuala neudělá. Kamarádi, klub, tribuny a když jsou prachy, tak i nějaký ten nějaký hadřík. To je casual. Móda je třešnička na dortu, ne dort samotný.

Vyjmenuj nám 5 tvých nejoblíbenějších casual značek.
Stone Island, CP, Ma.Strum, Lyle&Scott, Aquascutum. Osobně mám nejvíc věcí od L&S.

Nakousnul bych téma boty – zeptám se úplně jednoduše. Adidas / New Balance? Případně jiná značka?
Lacoste! Bílé Lacoste! Miluju je! Ale mám i Adidas (Spezial, Gazelle, Tabacco…) i New Balance. Z těch dvou preferuju Adidas.

Kolik párů bot bychom našli u tebe v botníku?
Moc ne. Asi 15. Hodně vybírám. Nekupuju věci jenom proto, abych je koupil.

Jaký je nejdražší kousek ve tvém šatníku?
Stone Island GARMENT DYED CRINKLE REPS NY.

Objednáváš z oficiálních obchodů jednotlivých značek, nebo například prohledáváš i různé bazary, apod.?
90 % mojí skříně jsou hadry nové. Na bazary koukám spíše pro kluky ode mě ze skupiny. Ale pokud najdu něco solidního z druhé ruky, nebráním se. Až taková fiflena a pracháč zase nejsem 🙂

Máš aktuálně nějaké vyhlédnuté hadry, které bys chtěl v blízké době pořídit?
Přemýšlím nad SI shadow project nebo nad CP/Adidas colabo.

Jaké značky by sis naopak do svého šatníku nevybral?
Nelíbí se mi takové ty diskotékové značky. Když jdu na fotbal, tak jdu na fotbal. Takže ty všechny Gucci, Hollistery, Pepe Jeans, Calvin Klein apod. bych fakt nejraději zakázal. Samozřejmě si nekazím svůj smysl pro krásu a zdravě pohrdám Pitbullem, Octagonem nebo Aggressive Dobermans. To je rakovina našich stadiónů 🙂

Chtěl bys něco vzkázat fanouškům, ať už zasvěceným nebo úplným laikům?
Že CASUAL není o prachách, je o stylu, nápadech, o prioritách. CASUAL nesmí být póza. CASUAL je o hadrech jenom okrajově. CASUAL je v hlavě. Milujete svoje kluby – zbytek přijde sám 🙂

Děkujeme za rozhovor a přejeme spousty vyšitých krokodýlů v botníku.

Instagram Non Plus Casuals 1911

Sdílejte článek mezi své přátele!