Rozhovor | Brian

Sdílejte článek mezi své přátele!

Na úvod bych se rád zeptal s jakým klubem sympatizuješ a jak ses k němu vlastně dostal?

Ahoj. Narodil jsem se a žiji v malém slezském městě Jeseník. Jakožto lokalpatriot podporuji a fandím místním borcům z FK Jeseník. Ovšem mým druhým domovem se za dlouhé roky, co ji navštěvuji, stala Opava. Takže mé “fanouškovské” srdce je rozděleno na tyto dvě poloviny.

Jak dlouho fandíš a jak moc jsi aktivní (ultras, hooligans, apod.)?

Na fotbale v Jeseníku jsem byl poprvé v první třídě. Neuspěl jsem na náboru, protože mé kopací umění je žalostné, tak jsem se alespoň začal chodit dívat. To bude asi 35 let… Pokud mi to čas dovolí, nevynechám žádný domácí zápas. Výjezdy ven se tady nepěstují. Co se týče SFC, tak do Opavy jezdím pravidelně od roku 2003. Ovšem důvody mých návštěv byly zpočátku úplně jiné než fotbalové. Koncerty, hraní v kapele, chlastání. Prostě zábava. Byl jsem součástí subkultury, na kterou se v určité době na tribunách moc hezky nedívalo… Rozuměj – jít jakožto nepolitický skinhead do kotle SFC byla jistá sebevražda. V té době docházelo k pikantním záležitostem. Kluci od nás se radovali z vítězství klubu a večer jsme se z jinými fanatiky téhož klubu rvali. A těch rvaček bylo docela dost. Postupem času se atmosféra změnila, u některých kluků šlo politikaření tak nějak stranou, takže se začalo chodit společně. Co se týče aktivit.. Nepočítám se do žádné ze skupin, které zmiňuješ. Samozřejmě ultras mají můj respekt – pyro, chorea, vše OK. Na pole jsem starej a ani na to po dosti násilném mládí nemám chuť.. Adrenalin beru jinde. A taky jsem příznivec starého anglického stylu, co se týče této zábavy. Jestli mi rozumíš. To ovšem neznamená, že nejsem ochotný přidat ruku k dílu, pokud si to situace žádá.  

Kdy ses poprvé dozvěděl o casuals a byla to “láska na první pohled”?

Casuals tu pro mě byli od té doby, co jsem začal poslouchat a sledovat anglickou hudební scénu. New vawe, post punk kapely typu Joy Division, Ultravox. British pop ala The Stone Roses. A samozřejmě Oi! či streetpunk a nesmírně důležitou Mod scénu, obzvláště Mod revival 80let, tam všude najdeš stopy casuals. Informace jsem čerpal ze zinů. Spousta těchto nezávislých hudebních časopisů (převážně zahraničních) zmiňovala či nabízela reporty o převážně anglických rowdies, hools, casuals. Tam jsem asi poprvé uviděl kluky v Pringle, Lacoste, Lyle and Scott. Samozřejmě spoustu informací člověk pochytil od kamarádů a lidí, co se motali okolo fotbalu a hudby. Jako skinheada a milovníka anglického street stylu mě vždy fascinovala móda. Čistota, elegance, styl co nemůžeš přehlédnout. Miloval jsem Mods. Pro to samé. Přesvědčení a samozřejmost vypadat vždy upraveně a správnou volbou oblečení i jinak než ostatní lidi. Pokud chceš být součástí něčeho takového, změní ti to myšlení. Stáváš se upřímnější, čestnější, nechceš řešit sračky běžné populace. Vím, že to může znít jako klišé, ale u mě (a v to pevně doufám) to tak zafungovalo. Pokud mám mluvit o casuals. Tenhle směr je můj další vývojový stupeň. Je to jen o jiných značkách. Nadšení pro věc a “čisto” v myšlení zůstává stejné.

Značky spjaté s fotbalovou kulturou jsem začal nosit před cca 20lety. Míchal jsem více stylů. Na koncerty polokošile Fred Perry ,svetr Ben Sherman, harrington Merc, Levis 501… A na fotbal šusťákovou bundu od Umbro. Nesmějte se.. Tak to bylo. Reebok mikinu, Adidas Samba, starý Lacoste triko a od jednoho ožralého týpka v Chemnitz jsem dostal kšiltovku Burberry. Komické bylo, že některé věci na člověku visely, některé zase malé. Starší kusy ze sekáčů nebo “dary” po někom. Cokoliv, hlavně, že bylo co nosit. Problém nebyly ani tak peníze, ale nebylo zase až tolik příležitostí, kde nakoupit. Dnes jsi na internetu voháknutý za deset minut od hlavy až k patě.

Máš kolem sebe nějakou skupinku dalších casual fanatiků (případně kolik jich je), se kterými na fotbale řešíš módu?

Tak v Jeseníku jsem já a moje holka… Jinak to nikoho nezajímá. Opava to samé. Tam se jede víceméně polský styl nebo klubové triko a něco k tomu. Nemám absolutně nic proti, ale já jsem jinde. Mám známé či kamarády napříč klubovým spektrem, kteří vědí o co jde, líbí se jim casual, ale nejdou do toho. Prachy by na to měli,ale kašlou na to… Nebo si v lepším případě volí  levnější varianty – Perry, Weekend Offender, Ellesse atd. Takže pár lidí existuje, ale je to bída. Mně to ovšem nevadí, má to svoje kouzlo. Mezi skinheadama mám kamarády, co dávají taky dost peněz za hadry, ale ty sumy jsou ani ne poloviční… Takže pokud se bavíme čistě o casual stylu – situaci vidím takto.

Jak se díváš na českou scénu casuals? Vnímáš nějaký nárůst nových lidí?

V podstatě jsem už odpověděl v minulé otázce. Ale ať nejsem úplně negativní… Jsem s pár klukama, kteří jsou rozesetí po republice v kontaktu. A ti jsou stejní magoři jako já nebo i větší, takže osaměním rozhodně netrpím, ale o tom ty asi něco víš, haha… 😀

Kde se inspiruješ se svými outfity? Jedná se například o sociální sítě, filmy nebo jiný zdroj?

Jak kdy. Určitě hraje nějakou roli internet, tam se inspirace dá najít. Ale není to tak,že bych zasednul k PC a hledal komba co bych vobšlehnul… Spíše sjíždím stránky oblíbených značek a snažím se nalézt něco nového. Vidím nějakou věc a v hlavě mi okamžitě najíždí možné kombinace. Pak přichází druhá fáze a to samotná koupě. Neuvěřitelné vzrušení a těšení se. Ještě nemám hadr doma, ale už si dávám do kupy kam a kdy si ho obleču. Perfektně se to daří při usínání. Tak dlouho nad tím přemýšlím, až jsem tuhej. Třetí fáze je samotné obdržení zakoupeného zboží. Nervozita blízká dětskému infarktu… Rozbaleno, vyzkoušeno a nastává ten pravý okamžik podívat se zase na něco nového, co by se dalo koupit. A jen tak na okraj, kdo nepřemýšlí, co si na sebe obléci dva týdny před oslavou kamarádových narozenin, není casual, haha… 😀

Vyjmenuj nám 5 tvých nejoblíbenějších casual značek.

1.Stone Island, 2. C.P. Company, 3. Fred Perry, 4. Weekend Offender a jako 5. v pořadí zvolím značek více, protože je to každý den jinak… Ma.Strum, Marshall Artist, Lyle and Scott, Napapijri… Adidas nepočítám, to je taková klasika, že je mimo žebříček

Nakousknul bych téma boty – zeptám se úplně jednoduše. Adidas / New Balance? Případně jiná značka?

Adidas je TOP. New Balance super, je otázkou co si vybereš za řadu, ale co se týče pohodlnosti – většina luxus. Jinak Saucony, Onitsuka Tiger.

Kolik párů bot bychom našli u tebe v botníku?

Cca 30… Nějaké jsem vyřadil – nějaké přibyli, jsem sám zaskočen, že to nevím.Každopádně pořád málo. 😀

Jaký je nejdražší kousek ve tvém šatníku?

Věnuji značné úsilí tomu, abych i opravdu drahé kousky sehnal za “slušné” peníze a měl jsem do této chvíle štěstí poměrně. Tzn. proč si kupříkladu nezaletět do Stone Island outletu v Londýně se 40% slevou, že? Nevím… Asi C.P.Company shell jacket 018, Stone Island Nylon Metal Jacket nebo možná Stone Island David TC field jacket.

Objednáváš z oficiálních obchodů jednotlivých značek, nebo například prohledáváš i různé bazary, apod.?

Oficiály většinou, ale nebráním se ani bazarům. Kokud je to rarita nebo slušný kousek, proč ne?

Máš aktuálně nějaké vyhlédnuté hadry, které bys chtěl v blízké době pořídit?

Právě mi letí /nebo plavou?/ z Anglie kraťasy od Marshall Artist a taky rifle od Nudie jeans. Jinak že bych něco úplně strašně chtěl, tak to momentálně ne. Ale ráno to může být jinak, protože místo toho, abych teď vybíral hadry, odpovídám na tvé otázky, haha… 😀

Jaké značky by sis naopak do svého šatníku nevybral?

Octagon, PG Wear, Pitbull….namátkou.

Chtěl bys něco vzkázat fanouškům, ať už zasvěceným nebo úplným laikům? 🙂

Pokud se cítíte blbě a zbyteční, začněte rychle s proměnou sebe samého. Život je krátký! Začněte s hlavou a skončete třeba u hader. Ty stojí jen prachy a prachy…jsou jen prachy.

Co říkáš na projekt CASUALS.cz?

Fenomenální. Přeji hodně zdaru a času pro další práci. Respekt a děkuji!

Za skvělé odpovědi děkujeme Brianovi a přejeme mu hodně párů čistých bot.

Instagram Briana

Sdílejte článek mezi své přátele!